آموزش ششم پست پروداکشن

آموزش ششم پست پروداکشن

در این آموزش پست پروداکشن، با استفاده از تبدیل رندر روز به شب با استفاده از PHOTOSHOP انجام شده است. تالیف :Alex Hogrefe وب سایت :www.visualizingarchitecture.com و ترجمه توسط  میلاد کمباری انجام شده است.

 

یکی از اولین آموزش هایی که من توی سایت درباره آموزش پست پروداکشن قرار دادم درباره همین تکنیک بود که چطور یک صحنه شب رو درست کنیم. در اون آموزش یک صحنه بسیار ساده رو از sketchup آوردم و روی اون کار کردم، روند کار بسیار ساده و آسونه و بسیار مفید ،مفید برای کسانی که به سختی میتونن با موتور رندر هایی همچون   Kerkythea or V-Ray صحنه شب خوبی رو بدست بیاورند .البته این تکنیک برای صحنه های پیچیده هم بسیار مفید است که من با این آموزش تصمیم دارم این موضوع رو اثبات کنم.به همین دلیل من بروی تصویری که قبلا نور روزش رو آماده کرده بودم آموزش میدم . هر کسی دوست داره که یه تصویر سازی شب خوب داشته باشه و به دنبال اینه که حس شب رو بتونه به بینندش انتقال بده. من متوجه شدم که نور روز این کار به سادگی میتونه به یک صحنه با نور شب تغییر کنه به نحوی که کاملا باور پذیر باشه.  اساسی ترین موضوع اینه که چطور من یک صحنه نور روز رو با استفاده از فتوشاپ به یک صحنه با نور شب تبدیل کنم.

۱-آموزش خاموش کردن لایه های تصاویر اصلی

آموزش

اولین قدم خلاص شدن از شر لایه هایی تصویر نور روز هستش ، لایه هایی که در نور شب برای ما کار بردی نداره ، همچون لایه های مربوط به افکت HDRI ،رنگ های گرم حل شده بروی کل کار و همچنین افکت مه ، من همچنین لایه ماشین ها و مردم رو هم خاموش میکنم.

مطالعه کنید  آموزش متریال چرم

۲-آموزش از بین بردن سایه های شارپ درون صحنه

احتمالا برای شما هم یکی از سخت ترین قسمت های کار ویرایش کردن سایه های شارپی است که توسط نور خورشید ایجاد شده . این راه حل رو من در بیشتر مواقع ازش استفاده میکنم، من از ابزار  “Clone Stamp Tool” فتوشاپ برای حل این مشکل استفاده میکنم،البته اگر سایه درختان در یک لایه جداباشه براحتی میتونین اون رو خاموش کنین که من همین کار رو کردم. این قسمت یکی از مهمترین قسمت های هاست بخاطر اینکه برداشتن سایه های شارپ از صحنه یک آشفتگی برای بیننده بوجود میاره و بیننده فکر میکنه آفتاب دقیقا در مرکز آسمان وجود داره و ما داریم بیننده رو مجبور میکنیم که باور کنه این یک صحنه شبه و افتاب غروب کرده در صورتی که باوجود اون آشفتگی ذهنی نمیتونه صحنه شب رو باور کنه.به همین دلیل از روش های که در ادامه برای شما آوردم کمک میگیریم.

“” نظر مترجم : البته برای کار های این چنینی  بهترین روش اینه که با یک نور تخت مثل Vray Dome رندر خودتون رو بگیرید چون حذف سایه های با فتوشاپ کار سخت و زمان بریه “”

۳- تیره کردن صحنه

این بخش مهمترین بخش روند کاریمونه.این تصویر نیاز داره که کمی تاریک تر بشه و برای انجام این کار کافیه یک پرده با رنگ آبی باستفاده از Blending Mode  “Multiply”  بروی صحنه پیاده کنیم.به محض اینکه این کار رو انجام دادیم با استفاده از لایه Mask  بخش ها داخلی رو  از رنگ آبی جدا میکنیم ، با این روش خیلی سریع میتوینم یک بیس صحنه شب خوب درست کنیم.

“”نظر مترجم : در واقع یکی از بهترین تکنیک هایی که میتونید برای آموزش پست پروداکشن یک نور شب ایجاد کنید اینه، ناگفته نماند ادغام دو رنگ آبی فضای بیرون و زرد فضای داخل به دلیل ایجاد یک هارمونی مکمل کاملا صحیح باعث جذاب شدن صحنه شده ومیشود “”

مطالعه کنید  کنفرانس معماري ديجيتال و روش هاي نوين حجم سازي - دانشگاه رسام

۴-آسمان جدید

آسمان یکی از بخش هایی که به راحتی میتونه حس صحنه رو عوض کنه و یک صحنه رو از روز به شب تبدیل کنه.شما باید این نکته رو در نظر داشته باشید که آسمان شب نسبت به آسمان روز آنچنان تاریک نیست تنها تفاوتش یک تیرگی نسبتا کمی است که در ابر ها وجود داره. این خوبه که ما از یک آسمان تاریک برای شب استفاده کنیم اما من به دنبال یک کنتراست بین آسمان و ساختمونم هستم، من همچنین قصد دارم مقداری رفلکت روی جاده ایجاد کنم و آسمان رو هم کمی روشنتر کنم که بتونم کمی بار داراماتیک صحنه رو بیشتر کنم.

۵-نورپردازی

آموزش

حالا ما نیاز داریم کمی بصورت دستی روی صحنه نور های خودمون رو اضافه کنیم.بیشترین فوکوس من روی قسمت های زیر ساختمان و دیواره های بدنه مرکزی ساختمان هستش، بخاطر اینکه اینها بخوبی میتونه حس نور رو منتقل کنن. همچنین من کمی highlight های نوری روی بدنه فلزی ساختمان اضافه میکنم و یکسری افکت های روشنایی نور هم در قسمت پنجره ها ایجاد میکنم. یک آموزش هم اینجا برای شما گذاشتم که چطوری پنجره هایی که پشت اونا سیاه هستش رو نور قرار بدیم این آموزش رو از طریق لینک زیر میتونید ببینید .

۶-زمین مرطوب

این حرکت رو من خیلی دوست دارم ، حس خیابون بارون زده رو القا میکنه.روند انجامش خیلی سادست و تاثیر این افکت بشدت دراماتیک.با اضافه کردن این لایه یک پیچیدگی خیره کننده ایی در صحنه بوجود میاد که به شدت بیننده رو تحت تاثیر قرار میده.من قبلا یه فیلم آموزشی برای این موضوع قرار داردم که میتونید از طریق این لینک اون رو ببینید ، توی این فیلم توضیح دادم که چطور این افکت رو ایجاد کنیم، البته توضیح خیلی مختصری دادم.بزودی در یک تایم خالی یک آموزش کامل تری رو در این مورد براتون ترتیب میبینم.

مطالعه کنید  طراحي صندلي با پوسته voronoi tessellation

۷-جمعیت

برای نهایی کردن ایده بارون در این قسمت آموزش پست پروداکشن ، من یک گروه مردمی که چتر  دارند و لباس های بارونی تنشونه به صحنه اضافه میکنم.من نمیخواستم مردمی که در Forgoround گذاشتم خیلی حواس بیننده رو پرت کنند در حد یک شبح انسان باشه ، بنابراین desaturation  کردم و کمی هم اونو تیره تر کردم و چتر های همشون رو به رنگ مشکی در آوردم، در این حالت در حالی که زندگی در خیابان جریان داره تاکید بیشتر هم بروی معماری ایجاد میکنه.

۸-ویرایش رنگ

در قدم آخر،من بعضی از ادیت های رنگیم رو با پلاگین TOPAZ انجام دادم. در واقع هدفم از این ادیت اضافه کردن کنتراست و جزییات بیشتر به صحنه بود، تیرگی تصویر رو کمی بیتشر کردم  و یک تصویر ساده رو تبدیل کردم به یک تصویر تمام رنگ و جذاب.

نظر مترجم: این پلاگین واقعا یک پلاگین با قالب های رنگی  فوق العاده هستش ، من این رو تست زدم و لذت بردم البته ناگفته نماند هم رده های این پلاگین نرم افزار هایی  زیادی هستند همچون LightRoom و MagicBulet  که البته من قالب های رنگی که توی این دیدم خیلی اصولی تر و جذابتر بود “”

در پایان …

اگر هنوز هم فکر میکنید که نیاز به آموزش پست پروداکشن بیشتری دارید، میتونید برای اینکه به درک بهتر از تبدیل تصویر روز به شب برسید آموزش No-Render Night Illustration من رو ببینید مطمنا با فراگیری این آموزش ها در نهایت صحنه های اصولی تر و بهتری  نسبت به قبل میتونید خلق کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.