درخشندگی دومین صفت رنگ

درخشندگی دومین صفت رنگ

درخشندگی دومین صفت رنگ است و درخشندگی را می توان اینطور تعریف کرد که درجه ی روشنایی رنگ که روشنایی و تیرگی یک رنگ بر اساس آن مشخص می گردد. درخشندگی یک رنگ یا  ( value)  رنگ، اندازه و مقدار روشنایی یک رنگ است که آن را از رنگ تیره متمایز میکند. هنگامی که درجات مختلف از روشنایی یک رنگ در کنار هم قرار می گیرد به آن روشنایی آن رنگ گویند.در زبان فرانسه  به این کلمه والُر گویند که معادل انگلیسی آن Value است.

 

درخشندگی رنگ

در هنر نقاشی به جای کلمه درخشندگی، واژه رنگ سایه استفاده می شود و درخشندگی رنگ های مختلف در کنار هم سنجیده می شود و برای روشنی و تیرگی مورد استفاده قرار می گیرد.

برای نور نیز این اصلاح به کار می رود و شدید و ضعیف بودن یک منبع نوری سبب تیرگی و روشنی می شود و روشنایی رنگ ها در نور مشخص می شود.

 

درخشندگی رنگ

به درخشندگی، ارزش رنگ نیز گفته می شود که روشنایی و تیرگی یک رنگ را مشخص می کند. روشنایی با نور در ارتباط است و سبب می شود که برای هر رنگ درجات مختلفی از روشنایی و تیرگی ایجاد شود. این درجات مختلف از رنگ از رنگ کاملا سیاه تا رنگ کاملا سفید را شامل می شود. مساله درخشندگی سبب می شود تا تونالیته های مختلفی از یک رنگ داشته باشیم.

در میان رنگ هاف بیشترین درخشندگی مربوط به رنگ زرد می باشد و کمترین درخشندگی مربوط به رنگ بنفش می باشد.

 

مطالعه کنید  هارمونی تک فام
درخشندگی رنگ

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.