رنگ های اصلی و ثانویه و مکمل

رنگ های اصلی و ثانویه و مکمل

در این مقاله به بررسی رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه می پردازیم. رنگ های اولیه یا رنگ های اصلی رنگ هایی هستند که بقیه رنگ های دیگر از ترکیب آنها ساخته می شود.

رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه
رنگ ثانویه

 

رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه
رنگ ثانویه

 

رنگ های اولیه

رنگ های اولیه شامل سه رنگ زرد، آبی، قرمز می باشد که با ترکیب این رنگ ها می توان رنگ های ثانویه و رنگ های فرعی را ساخت. رنگ های موجود در طبیعت نیز از ترکیب این رنگ ها بدست می آید.

رنگ های ثانویه

از ترکیب رنگ زرد و آبی، سبز حاصل می شود. بنفش از ترکیب آبی و قرمز بدست می آید و نارنجی نیز از ترکیب قرمز و زرد حاصل می شود.

 

رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه
رنگ ثانویه

 

 

رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه
چرخه رنگ

رﻧﮓ های مکمل

رنگ های مکمل رنگ هایی هستند که در چرخه رنگ روبروی یکدیگر قرار دارد. این دو رنگ مکمل یا متضاد یکدیگر هستند. طبق تعریف قوانین رنگ، هنگامیکه از ترکیب دو رنگ، رنگ های خنثی مانند سیاه و سفید و خاکستری ایجاد شود این دو رنگ مکمل هم هستند.

رنگ مکمل

دو رنگ مکمل زمانی که در کنار یکدیگر قرار بگیرند، تحرک و پویایی ایجاد میکنند و اگر با هم ترکیب شوند یک رنگ خنثی را ایجاد میکند.

در رﻧﮓ ﻫﺎى ﻣﻜﻤﻞ  ﺗﻀﺎد وجود دارد وبا کنار هم قرار گرفتن در کنار یکدیگر نوعی تضاد بوجود می آید و ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ را ﻛﺎﻣﻞ ﻣـﻰﻛﻨﻨـﺪ . با ترکیب دو رنگ متضاد پویایی دو رنگ از میان رفته و رنگ خنثی را ایجاد می کند.

رنگ مکمل

اﻣﺎ دو رﻧﮓ ﻣﻜﻤﻞ در ﻛﻨﺎر یکدیگر موجب پویایی و جذابیت و تحرک می شود. در ﻃﺒﻴﻌﺖ رنگ های مکمل فراوانی وجود دارد. مانند گل سرخی که در میان برگهای سبز جلوه می کند.

مطالعه کنید  تعریف هارمونی رنگ
رنگ مکمل

می توان تناسب ترکیب دو رنگ مکمل را تغییر داد و یکی را کمتر و دیگری را بیشتر استفاده نمود و طف های مختلفی از رنگ خاکستری را ایجاد نمود.

مکمل رنگ سبز، قرمز است

مکمل رنگ زرد، بنفش می باشد.

و مکمل رنگ آبی، نارنجی می باشد.

در تصویر زیر نیز می توان دو رنگ مکمل را دید که در کنار هم جلوه ای پر تحرک را بوجود می آورد اما از ترکیب این دو رنگ با یکدیگر یک رنگ خاکستری پدیدار می شود.

 

رنگ مکمل

 

 

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.