آموزش ترسیمات اولیه در تری دی مکس

آموزش ترسیمات اولیه در تری دی مکس

در این آموزش از سری آموزش های رایگان، به آموزش ترسیمات اولیه در تری دی مکس پرداخته می شود. ورژن آموزش تری دی مکس، تری دی مکس ۲۰۱۹ می باشد.

????GeoSphere: ابزار GeoSphere  نیز همانند Sphere برای ترسیم کره استفاده می شود. تفاوت GeoSphere  و Sphere در نوع پلی گان ها و یا قطعه های تشکیل دهنده دو شکل هست. هر چقدر تعداد Segment  های دو شکل بیشتر شود قطعه های تشکیل دهنده شکل بیشتر می شود. پلی گان های GeoSphere به شکل مثلث می باشد و پلی گان های Sphere به شکل چند وجهی می باشد.

آموزش تری دی مکس

در بخش Modify پارامترهای مهم GeoSphere شعاع و Segment می باشد. اگر  حالت های مختلف Geodesic و Base وType را انتخاب کنیم نوع چیدمان تشکیل دهنده قطعه های مختلف GeoSphere تغییر میکند.

نکته: اگر گزینه Smooth را غیر فعال کنید وتعداد Segment ها به کمترین میزان برسانیم می توان احجام چند ضلعی جدید را ترسیم نمود. برای مثال در شکل زیر تعداد Segment ها تغییر کرده است و تعداد سگمنت ها با رنگ قرمز نمایش داده شده است.

آموزش تری دی مکس

????Cylinder : با کمک این ابزار می توان استوانه ترسیم کرد. برای ترسیم کافیست بر روی گزینه Cylinder کلیک کرده و با تغییر شکل موس ابتدا شعاع مقطع استوانه رو ترسیم کرده و با کلیک دوم ارتفاع را ترسیم کنید. در بخش Modify  پارمترهای مهم این ابزار شعاع قاعده و ارتفاع می باشد.

نکته: اگر گزینه Smooth را غیر فعال کنید وتعداد Segment ها به کمترین میزان برسانیم می توان احجام چند ضلعی جدید را ترسیم نمود. برای مثال در شکل زیر تعداد Segmentهای Side تغییر کرده است و تعداد سگمنت ها با رنگ قرمز نمایش داده شده است هر چه تعداد Segment های Side بیشتر شود مقطع استوانه به دایره نزدیک تر خواهد شد.تقسیم بندی های Segment در سه بخش ارتفاع ، وجه جانبی و قاعده استوانه می باشد.

آموزش تری دی مکس
آموزش تری دی مکس

با فعال کردن گزینه Slice On نیز می توان  قطاع های مختلفی از استوانه را ترسیم نمود و  استفاده از دو گزینه Slice From و Slice On چند ضلعی جدید را می توان ترسیم نمود.

????Tube: این ابزار برای ترسیم استوانه تو خالی بکار می رود. برای ترسیم ابتدا گزینه Tube انتخاب کرده در ویوپورت ابتدا شعاع دایره خارجی، سپس شعاع دایره داخلی را ترسیم کرده و با کلیک ارتفاع را ترسیم نمایید. در بخش Modify پارمترهای مهم این ابزار شعاع دایره خارجی و شعاع دایره داخلی و ارتفاع می باشد. تقسیم بندی های Segment در سه بخش ارتفاع ، وجه جانبی و قاعده استوانه می باشد. هر چه تعداد Segment های Side بیشتر شود مقطع Tube به دایره نزدیک تر خواهد شد

نکته: اگر گزینه Smooth  را غیر فعال کنید وتعداد Segment ها به کمترین میزان برسانیم می توان احجام چند ضلعی جدید را ترسیم نمود. برای مثال در شکل زیر تعداد Segment ها تغییر کرده است و تعداد سگمنت ها با رنگ قرمز نمایش داده شده است.

آموزش تری دی مکس

با فعال کردن گزینه Slice On و استفاده از دو گزینه Slice From و Slice On میتوان چند ضلعی جدید را  ترسیم نمود.

آموزش تری دی مکس

????Torus: به کمک این ابزار میتوان ترسیمی شبیه به حلقه انجام داد. در بخش Modify پارمترهای مهم این ابزار شعاع دایره خارجی و شعاع دایره داخلی (ضخامت حلقه) می باشد. با کمک Rotation  میتوان سگمنت ها و در نتیجه پلی گان ها را جابجا کرد. با کمک Twist  میتوان یک چرخش و یا پیچ در پلی گان ها بوجود آورد.

Smooth در این ابزار به چهار صورت All, Side, None,Segment است. با گزینه None در هیچ یک از قسمت Side و Segment هیچگونه Smooth وجود نخواهد داشت. با فعال کردن None در Smooth  و با تغییر در عدد Segment و یا Side می توان اشکال جدیدی را ترسیم نمود.

آموزش تری دی مکس

با فعال کردن گزینه Slice On و  استفاده از دو گزینه Slice From و Slice On  میتوان چند ضلعی جدید را  ترسیم نمود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *