معرفی منوی Edit در ۳dmax

معرفی منوی Edit در ۳dmax

در این آموزش  از سری آموزش های رایگان، به معرفی منوی Edit در ۳dmax  تری دی مکس پرداخته می شود. ورژن آموزش تری دی مکس، تری دی مکس ۲۰۱۹ می باشد.

⭐️در این قسمت به معرفی منوی Edit  در تری دی مکس میپردازیم.

این منو شامل فرمانهایی برای انتخاب و ویرایش اشیاء صحنه است و شامل دستورات زیر می باشد.

آموزش تری دی مکس

???? Undo: آخرین عملیات انجام شده توسط شما را معکوس می‌کند و برمی گرداند و معادل کلیدهای میان بر Ctrl +z است.

????Redo: این فرمان آخرین عملیات لغو شده توسط فرمان Undo را برمی گرداند و معادل کلیدهای میان بر Ctrl+y است برای افزایش تعداد Redo و Undo می‌توان از منوی

Customize = Preferences = General= Scene Undo

استفاده کرد.
???? Hold: هرگاه می‌خواهید عملیاتی را انجام دهید که این عملیات برای شما ناشناخته است امکان از بین رفتن و تبدیل کردن شیی به شیی دیگر را دارید و امکان undo هم نیست (undo در همه موارد کار نمی‌کند) استفاده کنید. این فرمان یک فایل موقتی (max hold. my) را ایجاد می‌کند. این فایل بر روی کلیپ برد یا حافظ موقت ذخیره می‌شود و با بشته شدن یا خاموش شدن ناگهانی از بین می‌رود.

???? Fetch :فرمان Fetch محتوی بافر Hold شامل صحنه ذخیره شده و تنظیمات سیستم را حفظ می‌کند.

???? Delete: به کمک این فرمان می‌توانید اشیا داخل صحنه را از بین ببرید و حذف نمایید البته اشیاء حذف شده قابل برگشت (undo) هستند.

???? Clone: به کمک این فرمان می‌توانید یک کپی از اشیاء یا شی‌های موجود در صحنه بگیریم که کلید میان بر آن معادل Ctrl +V می‌باشد.

????Move: برای جابجایی و حرکت اشیا ترسیمی استفاده می شود.

????Rotate: برای چرخاندن اشیا ترسیمی استفاده می شود.

???? Scale: برای کوچک و بزرگ کردن اشیا ترسیمی استفاده می شود.

???? Select All : به کمک این فرمان تمامی اشیاء در صحنه را انتخاب می‌نماید که کلید میان بر آن معادل Ctrl +A می‌باشد.

???? Select Invert: این فرمان عملیات انتخاب را معکوس می‌کند که کلید میان بر آن معادل Ctrl +I می‌باشد.

????Select Similar: یک شی را انتخاب کرده و با کمک این ابزار اشیای که دارای ویژگی مشترک با شی اول هستند را انتخاب میکنیم.

????Select Instance: با کمک این ابزار می توان اشیا که به حالت Instance در صحنه تکثیر شده اند را انتخاب کرد.

????  Select By Name, Color, Layer : روش های مختلف انتخاب کردن اشیا به وسیله جستجوی نام و رنگ و لایه شی

????Select Region: انتخاب به وسیله حالات مختلف درگ کردن در صحنه.

 

????????نکته: هر چند دقیقه یکبار خودتان فایل را با زدن Ctrl +S سیو کنید این روش ساده ترین و سبک ترین روش سیو داشتن از فایل است.

همچنین می توانید برای مکس Auto Backup تعریف کنید. در فایل های سنگین به مدت زمان تنظیم اتوسیو دقت داشته باشین.Customize = Preferences = Files=Auto Backup

تعداد بک آپ و مدت زمان آن را میتوانید تعیین کنید. تعداد بین ۳ تا ۵ توصیه می شود. اگر عدد ۳ و مدت زمان ۳۰ دقیقه را انتخاب کنید، سیو چهارم بعد از نیم ساعت بر روی سیو اول انجام می شود. در نیم ساعت بعد سیو پنجم بر روی سیو دوم انجام می شود و…

اگر مکس بدون سیو بر اساس عملیات دستور سنگین بسته شود، اتو سیو را میتوان در Document=3dsMax=Autoback پیدا کرد. و اگر خود مکس بر اساس خطایی بسته فایل recover را سیو میکند.

آموزش تری دی مکس

هنگامی که با زدن عملیاتی در مکس، حالت نشانگر موس به شکل زیر دربیاید، مکس اصطلاحا در حالت Processing است و در بالای صفحه not responding می آورد و به معنای این است که اتمام پردازش عملیت باید صبر کنید تا مکس به حالت عادی برگردد.

آموزش تری دی مکس
آموزش تری دی مکس

اگر  دستوری که وارد کردین دستور بوده که عملیات پردازش سنگین داشته  و اگر در این حالت بر روی صفحه کلیک نمایید صفحه نمایش مکس کمرنگ می شود.

و پیغام زیر نمایش داده می شود و ممکن است مکس بسته شود. برای جلوگیری از دست رفتن فایل مکس به شیوها های گفته شده در بالا فایل را سیو کنید تا از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری شود.

آموزش تری دی مکس

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *