معرفی Pivot و روشهای کپی کردن در ۳dmax

معرفی Pivot و روشهای کپی کردن در ۳dmax

در این آموزش تری دی مکس آموزش  از سری آموزش های رایگان، به معرفی Pivot و روشهای کپی کردن در ۳dmax در تری دی مکس پرداخته می شود. ورژن آموزش تری دی مکس، تری دی مکس ۲۰۱۹ می باشد.

⭐️در این قسمت به ادامه معرفی منوی Main Toolbar  در تری دی مکس میپردازیم.

????تعریف pivot: هر جسم یا ترسیم دوبعدی در نرم افزار تری دی مکس دارای یک نقطه ثقل ( pivot) می باشد که و دارای یک نشانگر به نام gizmo  می باشد که می توان با آن احجام را جابجا و چرخش و بزرگ و کوچک کرد.

آموزش تری دی مکس

pivot را می توان بر اساس نیاز جابجا کرد، موارد این نیاز در درس های آینده مطرح می شود. برای این منظور قسمت پنل دستورات command panel  گزینه hierarchy ، روی Affect pivot point only  کلیک نمایید تا امکان جابجایی و تغییر محل نقطه ثقل مربوط به جسم به  فراهم گردد.

آموزش تری دی مکس

????Select and Move:  با کمک این دستور جابجایی احجام یا Move فعال می شود و امکان جابجایی احجام  بر روی محورهای مختصات وجود دارد. هنگامی که موس را بر روی محور مورد نظر قرار دهید به رنگ زرد تغییر میکند، در این هنگام اگر کلیک چپ موس را نگه دارید می توانید آبجکت را جابجا کنید. برای جابجایی بر روی دو محور کافیست بر روی فصل مشترک دو محور موس را حرکت داده تا به رنگ زرد در بیاید و با نگه داشتن کلیک چپ می توان حجم را جابجا نمود.

با انتخاب این ابزار Gizmo فعال می شودو با زدن دکمه + و –  بر روی کیبورد می توان اندازه Gizmo  را بزرگ یا کوچک نمود. هر جسم در راستای محورهای مختصات دارای یک مختصات مکانی است و این مختصات در پنجره زیر قابل مشاهده است.

آموزش تری دی مکس

هر جسم در راستای محورهای مختصات دارای یک مختصات مکانی است و این مختصات در پنجره زیر قابل مشاهده است همچنین با کلیک راست بر روی ابزار Move  می توان مختصات احجام را با اعداد به صورت دستی و درگ نشانگر به سمت بالا و پایین تغییر داد.

آموزش تری دی مکس

????Select and Rotate:  با کمک این ابزار هم میتوان انتخاب نمود و هم اشیا را دوران داد. با انتخاب این ابزار سه محور چرخش اطراف حجم به نمایش در می آید که می توان حجم در در راستای محورهای مختصات دوران داد. برای چرخاندن حجم کافیست موس رو بر روی محور مختصات مورد نظر برده تا به رنگ زرد در بیاید و شکل را بچرخانید. با زدن دکمه + و _ می توان ابعاد گزیمو را بزرگ و کوچک نمود. و با جابجایی اعداد به صورت دستی نیز می توان احجام را دوران داد.همچنین با تغییر محل  pivot  میتوان مرکز جابجایی را تغییر داد.

آموزش تری دی مکس

هر جسم در راستای محورهای مختصات دارای یک مختصات مکانی است و این مختصات در پنجره زیر قابل مشاهده است همچنین با کلیک راست بر روی ابزار Rotate  می توان مختصات احجام را با اعداد به صورت دستی و درگ نشانگر به سمت بالا و پایین تغییر داد.همچنین با تغییر محل  pivot  میتوان مرکز دوران را تغییر داد.

آموزش تری دی مکس

????Select and Uniform Scale: با کمک این ابزار هم میتوان انتخاب نمود و هم مقیاس احجام را تغییر داد. با انتخاب این ابزار گیزمو به شکل مثلث در می آید و امکان تغییر سایز را در راستای محور یا محورهای مختصات فراهم می کند.حتی می توان همزمان در راستای سه محور احجام را بزرگ و یا کوچک کرد که برای این منظور باید در مرکز مثلث کلیک و درگ نمایید.

آموزش تری دی مکس

هر جسم در راستای محورهای مختصات دارای یک مختصات مکانی است و این مختصات در پنجره زیر قابل مشاهده است همچنین با کلیک راست بر روی ابزار Scale  می توان مختصات احجام را با اعداد به صورت دستی و درگ نشانگر به سمت بالا و پایین تغییر داد  همچنین با عدد offsetworld نیز می توان بصورت درصدی احجام را کوچک یا بزرگ نمود، مثلا اگر عدد ۲۰۰ وارد شود مقایس دو برابر می شود و اگر ۵۰ وارد شود مقیاس نصف می شود و در صورت نیاز می توان با تغییر محل  pivot مرکز مقیاس را تغییر داد.

آموزش تری دی مکس

????روشهای تکثیر و کپی کردن احجام

۱. آبجکت مورد نظر را سلکت کرده و Ctrl +V را از روی کیبورد زده، آبجکت انتخابی بر روی خودش کپی می شود و با ابزار  Move  می توان کپی را جابجا نمود.

۲. در منوی Edit  وارد شده و گزینه clone را انتخاب کنید.

آموزش تری دی مکس

۳. بر روی آبجکت مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه clone  را انتخاب کنید.

آموزش تری دی مکس

۴. آبجکت مورد نظر را سلکت کرده و گزینه move  را در منوی Main Toolbar انتخاب کنید. بعد از فعال شدن gizmo با نزدیک شدن موس و تبدیل محور انتخابی به رنگ زرد جهت محور انتخابی برای تکثیر را انتخاب کنید و با گرفتن کلید Shift پنجره clone option  فعال می شود.

آموزش تری دی مکس

Copy: که بصورت ساده از احجام مورد نظر به تعدادی که می خواهیم کپی می گیرد.

Instance: که در این روش بعد از کپی هر تغییری که روی هر یک از احجام  بدهیم روی بقیه ی احجام هم اعمال می شود.

Reference: که در این روش بعد از کپی هر تغییری که روی حجم مرجع بدهیم روی بقیه ی احجام هم اعمال می شود.

Number of copy: تعداد کپی های مورد نظر در این قسمت وارد می شود.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *