اصول شیت بندی معماری

اصول شیت بندی معماری

در مقاله اصول شیت بندی معماری، میلاد کمباری مدرس پک راندو دیجیتال به نکات بسیار کلیدی اشاره میکند که تمامیه دانش آموختگان معماری نیازمند دانستن آن هستند. در نظر داشته باشید هر یک از سرفصل هایی که در این مقاله آماده است خود به تنهای یک کتاب چند صد صفحه نیاز دارد تا بتوان بطور کامل و مو شکافانه آن را بیان کرد اما در اینجا تلاش بر این بوده است که چکیده هایی ازمهمترین موارد رابه شما انتقال دهد.

اصول شیت بندی معماری

 

ساختار شیت بندی معماری

قبل از اینکه شروع به تهیه شیت ارائه خود کنید ، زمان بگذارید و کار خود را طبقه بندی و سازمان دهی کنید. میخواهید چه موضوعی را به مخاطبان منتقل کنید؟ چه طرح ها و عکسهایی را میخواهید به عنوان بخشی از معیارهای کارتان نشان دهید؟ المان های اصلی طرحتان که میخواهید به تصویر بکشید کدامند؟ این اطلاعات را جمع آوری کنید، حتی از متنها و عکسایی که میخواهید در ارائه تان بگنجانید لیست تهیه کنید، بعد از آن شما قادر خواهید بود که ساختار اصلی شیت خود را مدیریت کنید. این روند به شما کمک زیادی میکند که بتوانید اطلاعاتی که میخواهید در شیت خود بگنجانید را تجسم کنید و بتوانید طرح خود را بهتر بیان کنید.

جهت، تنظیمات و اندازه

آیا مجبور به اعمال جهت خاصی برای شیت خود هستید؟ ابتدا مطمئن شوید که باید شیت خود را به صورت افقی ارائه دهید یا عمودی.

روش نمایش دادن شیتها به چه صورت است؟ آیا به ترتیب هستند؟ یعنی پشت سر هم به نمایش درمیآیند؟ یااینکه همزمان ارائه میشوند وترتیب در آنها خیلی معنایی ندارد ؟حتما ازاین موضوع مطمئن شوید. این موضوعی است که در واقع سناریو و روند پرزانته را تحت تاثیر قرار میدهد و باید در نظر گرفته شود. شیت های شما باید چه اندازه ای داشته باشند؟ مطمئن شویدکه دراین زمینه محدودیتی دارید یا نه

ابعاد کاغذ شیت بندی

صفحه آرایی شیت بندی

بهتر است از روش شبکه بندی صفحه برای تنظیم کردن المان های بصری کار خود استفاده کنید. این شبکه بندی میتواند ساده یا پیچیده باشد.

صفحه آرایی شیت بندی

یک ترتیب بصری برای شیت خود در نظر بگیرید. برای اینکه بتوانید مفهوم طرح خود را بهتر بیان کنید بعضی از تصاویر باید درمعرض توجه بیشتری باشند، اینکار را به راحتی و با اختصاص دادن فضای بیشتر به آن تصویر، درشبکه سازی صفحه، انجام دهید.

وقتی به شیت کارتان نگاه میکنید باید توجه کنید اندازه هابه نحوی باشندکه تصاویر نه تنها از نزدیک به خوبی دیده شود بلکه از  فاصله کمی دورتر (۲ متر) هم قابل رویت و تاثیرگذار باشند.  من پیشنهاد میکنم قبل ازشروع، فضا بندی شیت کارتان را به صورت دستی انجام دهید، با این روش ایده های بهتری برای تنظیمات صحفه به ذهنتان خواهد رسید.

اطمینان حاصل کنید که ترتیب قرارگیری تصاویر به شکلی باشد که ارتباط بین آنها حفظ شود. مثلا نقشه پلان Plan و مقاطع Section می توانند در یک ردیف باشند. تا قابل خواندن شود.

صفحه بندی شیت
صفحه بندی شیت
صفحه بندی شیت

دقت کنید که همه پلانها و نقشه ها دریکج هت باشند (یعنی شمال نقشه درنمونه های مختلف تغییر نکند) در غیر اینصورت میتواند برای کسی که قبلا نقشه ها را ندیده  است بسیار گیج کننده شود. وقتی پلان، مقطع و نما را نشان می دهید بهتر است همه با یک مقیاس و در یک ردیف باشد. اگر یکی از نقشه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است طبیعی است که با مقیاس بزرگتری نمایش داده شود.

فقط بخاط اینکه شیت ارائه تان زیبا باشد از گذاشتن علائم چشم پوشی نکنید. معمولا خطوط مقیاس Scale bars و جهت شمال نقشه ها فراموش می شود. در حالی که برای واضح تر شدن طرحنان ضروری هستند و به لحاظ گرافیکی می توانند به ارائه شما کمک شایانی بکنند.

پس زمینه (Background)

سعی کنید پس زمینه شیت ارائه تان ساده باشد مگر اینه یکی ار تصاویر اصلی طرح را نشان دهد. پس زمینه سفید باعث میشود متن و تصاویر بهتر نمایان شوند و کارحرفه ای تر باشد. در همین مقاله هم بیشتر شیت های ارائه شده ازپس زمینه سفید بهره میبرند که دلیل آن مشخص است. همه اطلاعات بهتر خودشان را نشان میدهند به خاطر داشته باشید که داشتن تصویر یا رنگ های شارپ در پس زمینه باعث پرت شدن حواس یا خستگی بیننده ازتماشای شیت شما میشود.

بک گراند شیت بندی
بک گراند شیت بندی

چه چیزهایی را در شیت ارائه قرار دهیم؟

خب این قسمت کمی ریسکی است چون کاملا به کاری که شما انجام داده اید بستگی دارد. با در نظر داشتن این مطلب،  تصاویر و طرح هایی را انتخاب کنید که به خوبی طرحتان را بیان کنند. تصور کنید بار اول است که پروژه را میبینید، چه تصاویری باید مشاهده کنید تا طرح را به خوبی درک کنید؟

معمولا اطلاعات اولیه شامل : نقشه های پلان، نما، مقاطع، نمای پرسپکتیو، طرح های سه بعدی و رندرهای پروژه میباشند. سپس میتوانید برخی المان های اصلی کار و در صورت لزوم توضیحات مختصری  درباره آنها، اسکیس دستی و روند رشد و پیشرفت پروژه را در صورت مرتبط بودن با کل کار بگنجانید.

اطلاعات، عنوان، محتوا

آیا نیازی به یک فضا برای عنوان هست؟ در این صورت یک فضای مناسب به آن اختصاص دهید، این کار به حرفه ای تر شدن کارتان کمک میکند. …. جزئیات رافراموش نکنید.نامتان، عنوان پروژه و …

متن شیت بندی

ممکن است بخواهید از چند فونت استفاده کنید، ولی این کار را نکنید! فقط با یک یا نهایت دوفونت کارکنید. ازفونتهای با اندازه مختلف برای ایجاد ترتیب درکارتان استفاده کنید. مثل ایک فونت بزرگ برای عناوین، یک فونت کوچکتر برای زیر نویسها و یک اندازه استانداردبرای متن. حواستان باشد از یک فونت خوانا استفاده کنید و جملاتتان را کوتاه اما تاثیر گذار انتخاب کنید. هیچ کس حوصله خواندن متن های طولانی را ندارد!یک تصویر مناسب به اندازه هزار کلمه مفهوم رابیان میکند. برای متن ها هم ردیف و ترتیب مناسب در نظر بگیرید. از علائم نگارشی هم در جای مناسب بهره ببرید و حتما دقت داشته باشید که مرتکب اشتباه های نگارشی نشوید اشتباه های نگارشی تاثیر منفی قابل توجهی روی مخاطبان میگذارد. هرچه میزان اشتباهات نگارشیب یشترشود ازجدیت پروژه درذهن مخاطب میکاهد و نتیجه آن بی  تفاوتی نسبت به اثر شما خواهد شد.

تایپوگرافی شیت بندی

بعضی مواقع انجام کار های گرافیکی با چیدمان حروف در کنار هم تاثیر به سزایی در درگیر کردن مخاطب با اثر می کند. برای مثال چرخش جزئی یکی از حروف در عنوان پروژه به عنوان یک حرکت ساختار شکنانه میتواند در جذب کردن نگاه مخاطب تاثیر بسزایی داشته باشد. البته توجه داشته باشید که برای این کار از قواعد بصری و اصول زیبایی شناسی در گرافیک پیروی کنید و همچنین عناوین و متن های شما باید خوانا باشند و نباید آنقدر پیچیده شوند که خواندن آنها دشوار باشد.

اصول شیت بندی معماری

رنگ در شیت بندی

معمولا دانشجویان از رنگهای سفید، سیاه و خاکستری به عنوان رنگ استاندارد استفاده میکنند. خاکستری،خاکستری و خاکستری! من متوجه نمیشوم چرا از این رنگ استفاده میکنند اما گاهی اوقات خوب است کمی استانداردها را تغییر داده و از کمی رنگ هم استفاده کنید. به خاطر دارم چند وقت پیش به نمایشگاه گروهی از دانشجویان رفتم و کلا همه چیز یک دانشگاه ، بسیار بی رنگ و روح بود ، همه ارائه ها یک شکل به نظر میرسیدند خاکستری! موافقم که در ارائه ها باید سادگی را درنظر داشت و رنگ خاکستری کار را حرفه ای تر میکند اما کمی استفاده از رنگ ها هم خالی از لطف نیست.

رنگ در شیت بندی
اصول شیت بندی معماری

نکات دیگر شیت بندی

برای این کار وقت صرف کنید، واقعا باعث تاسف است که بخواهید نتیجه هفته ها وشاید ماه ها تلاش خود را در دو ساعت جمع بندی کنید و شیت بندی ارائه کنید. با صرفه نظر کردن از اختصاص زمان مناسب برای سازمانبندی و ایجاد ساختار مناسبی برای ارائه پروژه خود، باعث کم شدن نمره خود می شوید. با یک ارائه خوب این شانس را به خودتان می دهید که تمام جنبه های مثبت کارتان را نشان دهید و به همه ثابت کنید که کار خوب و قابل ملاحظه ای طراحی کرده اید و همینطور هم امتیاز درخشانی به خود اختصاص دهید.

از فضای خالی هم در شیت خودهم بهره بگیرید، تمام فضا را با اطلاعات بی مورد و به درد نخور پر نکنید. فضاهای خالی باعث می شوند طرح اصلی بیشتر جلب توجه کند. از نرم افزاری استفاده کنید که به آن مسلط هستید. بدترین کاری که می توانید انجام دهید اقدام به یادگیری و استفاده از نرم افزاری است که با آن آشنایی ندارید درست در زمانی که به شدت برای ارائه کارتان هم تحت فشار هستید.

اگر زمان کافی دارید پیشنهاد میکنم از نرم افزارهای In Design  و یا Photoshop  استفاده کنید در غیر این صورت از نرم افزارهای Microsoft word  و یا  pages برای کسانی که با Mac کار میکنند هم قابل قبول هست. همین طور power point  و یا keynotes برای کسانی که با Mac کار میکنند.

فقط دقت کنید از هر برنامه ای که استفاده میکنید قابلیت پرینت گرفتن در اندازه مورد نیازتان را داشته باشد.

اصول شیت بندی معماری

 

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب